Kaçak Kanal İstanbul inşaatlarına karşı İBB harekete geçti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu adına İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Akgün imzasıyla Arnavutköy Belediye Başkanlığı’na, geçtiğimiz mart ayında Yenişehir’in bütün etapları için ayrı ayrı yazılar gönderildi.

Yazılarda, Yenişehir rezerv yapı alanının imar planlarının 11. İdare Mahkemesi’nin 29 Aralık 2023 tarihli kararıyla iptal edildiği bildirildi. 

Mahkeme kararı doğrultusunda plan esas alınarak düzenlenen yapı ruhsatlarının iptal edilmesi, mevcut inşaat faaliyetlerinin seviye tespitinin yapılarak durdurulması istendi.

Yazıda, plansız alan içerisinde yeni yapı ruhsatı düzenlenmemesi iletildi. 

Ancak bugüne dek Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir sınırları içerisinde devam eden inşaatlar durdurulmadı.

CHP’li eski İBB Meclis Üyesi olan Bodrum ve Muğla Belediye Meclis Üyesi Nadir Ataman, “İBB, mahkeme kararlarına uyulmasını istiyor ancak bakanlık kaçak inşaata devam ediyor” diye tepki gösterdi.

“DEVLET KAÇAK İNŞAAT YAPIYOR”

Ataman “Yenişehir sınırlarında bulunan TOKİ  Baklalı projesi ile Dursunköy THY Emlak Konut projesinde, iptal kararlarına aldırmadan inşaatlara devam ediliyor. AKP’li  Arnavutköy Belediyesi inşaatları durdurmuyor. Arnavutköy Belediyesi’nin kendi web sayfasında bile TOKİ  Baklalı ve Dursunköy Emlak Konut THY projesinin imar planlarının iptal olduğu belirtiliyor. Buna rağmen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ ve Emlak Konut’un inşaatları son sürat devam ediyor. Türkiye yüzyılında, devlet kaçak inşaat yapıyor mahkeme kararlarına, kanuna aykırı davranmaya devam ediyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın projesi Kanal İstanbul’un etrafında kurulması planlanan Yenişehir için verimli tarım ve orman arazilerini imara açan planlar; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2021 yılında onaylanarak  3 etap halinde itirazlar için askıya çıkarılmıştı. 

Planlara karşı hukuk mücadelesi başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) açtığı davalar sonucu bölgenin bütün planları İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından 2023 Aralık ve 2024 Ocak ayında ayrı ayrı verilen kararla iptal edildi. 

Başka bir davada da İstanbul 3.İdare Mahkemesi, Emlak Konut Dursunköy projesinin bulunduğu 2.etabın imar planlarını 29 Aralık 2023 tarihinde iptal etmişti.

İptal kararına rağmen inşaatlar tam gaz devam ederken THY ve Emlak Konut’un etaplar halinde inşaatına devam ettiği “Yenişehir Evleri Arnavutköy” projesinde ev sahibi olmak için başvuranlar için 4 Mayıs Cumartesi kura çekimi bile yapıldı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x